Förgyllt och bronserat. Kolmårdsmarmorerad fotplatta. Skiva i kolmårdsmarmor. Vridna ben med dekor av meanderbård. Längd 95,5, bredd 47, höjd 76 cm.
Sänkt ca 4 cm.Skivan är limmad på plats- men hel och från tidenslitage