Powder blue med svaga spår av förgylld dekor. Vasens höjd 23,5 cm. Lampans höjd med lampskärm 45 cm.
Ej funktionstestad. Lampmonteringen fast på vasen. Nagg under monteringen. Slitage. Botten med bränningsspricka.