Skålfatet med dekor i underglasyrblått med dekor av två svalor i ett flodlandskap. Fatets mått 41 x 34 cm. Bordets mått 54 x 40, höjd 49 cm.
Fatet fastmonterat, ej löstagbart. Smärre slitage. Lagningade och retucherade nagg på fatets kant.