Vikt/Stenpress. Troligen Mingdynastin (1368-1644).

Rektangulär med dekor i relief av djur och växter, handtag i form av figur med svärd. Runt om en stiliserad slinga. Mått 20,4x31x12 cm.

Slitage, nagg.

Utropspris
5 000 SEK