Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Balusterformad med hög hals med qilindrake om skuldran. Glaserad i en robinsegg glasyr. Förgylld kant. Höjd 15 cm. Höjd med träställ 17,5 cm.

Spricka. Slitage.

Utropspris
4 000 SEK