Parti om 14 handskrifter från främst 1800-talets förra del: konsistoriebeslut, betygsutdrag ur fakultetsprotokoll, utnämningar, förteckning över böcker, m.m. Vaxsigill och papperssigill förekommer, liksom namn- och beloppsstämplar.
Proveniens: Landskanslisten och kommissionären vid länsstyrelsen i Vänersborg Per Edward Gustafsson (1893-1966)
Bilderna visar ett urval.
.