Tillander, bestickuppsättning, 152 delar, silver, "Käpy" (Kotte), 1971-1980. Design: Vilho Ellenberg, 1920-tal.

12 servettringar
12 matgafflar, ca 18 cm
12 matknivar, 21 cm
12 förrätts-/ smörgåsgafflar, längd 16,5 cm
12 förrätts-/ smörgåsknivar, 19,5 cm
12 dessertskedar, ca 17,5 cm
10 fiskknivar, 20,5 cm
4 fiskgafflar och 6 matgafflar, längd 17,5-18 cm
12 personliga smörknivar, 15 cm
6 teskedar, 13 cm
12 kaffeskedar, 11,5 cm
6 fruktknivar, 17,5 cm
4 charkuterigafflar, 2-tenade, 15 cm
ett par ostknappar
osthyvel, ostkniv och 2 smörknivar
trancherbestick, gaffel och kniv, 25,5 och 31,5 cm
salladsbestick
soppslev och såsslev, längd 30 och 18,5 cm
2 serveringsskedar, längd 25 cm
1 serveringssked, 20,5 cm
tårtserveringsbestick
paj-/ tårtspade
sockersked och syltsked
Vikt 3000 g exkl delar med stålblad.
Ståldelar märkta Hackman Finland.

Gravering: största delen med kursiverat S i skaftets ända, övriga med monogram på skaftets basida. Sedvanligt slitage.

"Käpy"-bestickserien formgavs ursprungligen för Finlands ambassad i Washington D.C..

2 700
30 672
2 853
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (7 bud)
29 nov 2023 16:25
2 700 EUR
29 nov 2023 16:08
2 600 EUR
28 nov 2023 20:56
2 500 EUR
28 nov 2023 20:35
2 400 EUR
26 nov 2023 10:52
1 950 EUR
19 nov 2023 17:48
1 900 EUR
18 nov 2023 8:18
1 800 EUR
Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Kundservice

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
+358-9-668 91 10

Kundservice