Torben Skov, fåtölj, "EJ6", Erik Jørgensen, Danmark, efter 1986.
Stomme i förkromade stålrör, sits klädd i mönstrad textil, sitthöjd 44 cm, höjd 66 cm.
Slitage och smärre skador i tyget.