Så kallade skrattstolar. Svartmålade med detaljer i guldfärg. Stoppade och textilklädda sitsar. Sitthöjd 43, bredd 47, höjd 93 cm.
Senare målning. Slitage och färgbortfall. Fläckar. Lagningar.
Per Parén Collection