Mauri Almari, golvlampa, modell 62046 Idman 1900-talets mitt.
Polerad mässing, kupor i opalglas. Höjd ca 160-168 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Renoverad. Ej funktionstestad. Senare tillverkade glaskupor.