Fårskinnsklädd med knapphäftad och svängd rygg. På ben av björk och bok. Sitthöjd ca.42, längd 190, höjd 75 cm.
Renoverad med ny klädsel. Benen med slitage och vissa avslag i träet, ett bakben med lagning.