Zenta ,"SG Style", elgitarr, Korea 1960-70.
Solid kropp i röd sunburst, 2x Sakai mikrofoner, 1x volym 1x tonkontroll, 2x on/off reglage, kromat stall, "tailpiece" med svajarm, greppbräda i rosewood, fungerade vid katalogisering. Längd 100 cm, bredd 34 cm, höjd 10 cm.
Repor, lackskador, senare stall ditsatt, inget case medföljer,