Aftontidningarnas filmtrofé 1945. I form av Chaplinfigur. Signerad Bror Hjorth. Med silverplakett stämplad Nikalus Fredrik Otting, Stockholm 1945 och med texten "Aftontidningens Filmtrofé 1945, Ingmar Bergman, för bästa originalmanuskript säsongen
1944-45. Gips. Höjd 25,5 cm.