98
70191

MATTA.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
MATTA.

"Vita spetsporten". Reliefflossa. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1934. Tillverkad efter 1941. 274x202,5 cm.

Ställvis något slitage, smutsig. Något skadade kortsidor, fransar saknas.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch nr 42; Thorman, Elisabeth: Svenska mattor, utställning på Akademien för de Fria Konsterna, Stockholm 1945, plansch nr VI; Katalogen Märta Måås
-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sidan 12.

Partly some wear, dirty. Slightly damaged ends, all fringes are missing.