Blå siden med utställd kjol och klädda knappar framtill 1940/50-tal. Etikettmärkt "Miss Cane New York". Underkjol med tyll i nederkanten. Rygglängd 122 cm, ärmlängd ca 47 cm, bystvidd 94 cm.
Obetydligt slitage.