200
221969

ROCK, siden. Längd 131 cm. Kina 1900-talets förra hälft.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
363 - 454 EUR
386 - 483 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Mörkblått siden med rika broderier i guld och silver av drakar med brinnande pärlan bland moln, symboler, vågor och det heliga berget. Kantband med meandermönster.

Smärre fläckar och skador.

900. Albert Engström, Självporträtt.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
19 000

19 000 SEK