ROCK, siden. Längd 131 cm. Kina 1900-talets förra hälft.
Mörkblått siden med rika broderier i guld och silver av drakar med brinnande pärlan bland moln, symboler, vågor och det heliga berget. Kantband med meandermönster.
Smärre fläckar och skador.