Mattor på auktion just nu
Blåmelerad botten med rombliknande figurer i olika blå och gröna nyanser. Sverige 1940-50-tal.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador. Ställvis skadade kortsidor och fransar, flera fransar saknas.