Tvådelat. Fanerat med olika träslag. Rik intarsiadekor mad motiv av blommor. Överskåp med vitrindörrar. Hyllinredning. Kulfötter. Bredd 173, djup 34, höjd 234 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken. Smärre skador. Vissa glas med sprickor. Underskåpets dörrar har slagit sig något. Lös listdel medföljer. Nyckel fungerar endast till underskåpet.