Dansande kvinna. Polykromt bemålat flintgods. Märkt Wiener Manufaktur J. Schuster Made in Germany och 7857 313 7 med inpressad stämpel. Höjd 38 cm.
Smärre ytslitage. Nagg, fingrar saknas på ena handen.