Stomme av mahogny med skuren dekor. Skinnklädd sits. Brickmärkt "Nordisk Kunst & Møbeletlabissement Rasmus Nielsen Amagertorv 11 København". Sitthöjd 48, bredd 61, höjd 109 cm.
Ställvis slitage. Lagningar.