Per Wickenberg

(Sverige, 1812-1846)
Per Wickenberg
(Sverige, 1812-1846)

PER WICKENBERG, olja på duk, monogramsign.

Skridskoåkning på isen. 24 x 30.

Obetydligt slitage.

Konstnär

Studerade vid Konstakademin i Stockholm samt i Berlin och Frankrike, där han förblev bosatt med avbrott för resor till Belgien och Holland. Utförde först målningar med bibliska och mytologiska motiv men övergick, inspirerad av det nederländska 1600-talsmåleriet, till landskapsmåleri ofta med genreartat figurstaffage.
Representera på museerna i Linköping och Norrköping.

Utropspris
4 000 SEK
Andra har även tittat på

822. Giovanni Paolo Pannini Hans krets, Figurer vid klassiskt tempel.
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
9 500

9 500 SEK