KAJA WIDEGREN, olja på duk, ej signerad.
Pojke som soldat. 51 x 44.
Ej examinerad ur ram. Krackeleringar. Repor. Smuts innanför ram.
Kaja Widegren var en svensk bildkonstnär född i Västerås. Hon studerade vid Konstakademien, i Rom och Paris. Hon är främst känd för skapandet av porträtt.