ALEXANDER LAURÉUS (FINLAND), Olja på duk.
Bondflicka mjölkande en ko. Duk 65,5 x 56,5 cm. A tergo påskrift: "Copia af Laureus efter Dujardin (Ur von Gerdtenska samlingen)." Samtida förgylld och bronserad ram.
Retuscher, lagningar.
Efter Karel Dujardins (1626-1678) tavla i Nationalmusei samlingar, nr NM 485.