spegel, "Ultrafragola", Poltronova, Italien, 2000-tal.
Front i akryl, spegelglas, invändig belysning i rosa, brickmärkt 'Ultrafragola Ettore Sottsass, Centro Studio Poltronova', höjd 195 cm, bredd 100 cm.
Smärre slitage.
Modellen formgiven år 1970.