matta, "Josefina gul", gobelängteknik, ca 227 x 174 m, signerad AB MMF MR.
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter.) Komponerad 1955.
Smärre slitage. Kortsidorna med senare orientalisk fläta och fransa.
Införselmoms (35%) tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundservice, alternativt +46 8-614 08 00.
Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 67.