Vårens största liveauktion klubbas den 11 – 13 juni med en enastående uppställning verk av svenska och internationella mästare från alla tidsperioder och genrer. Redan nu kan Bukowskis presentera några av höjdpunkterna från den kommande liveauktionen Important Spring Sale. Läs mer
Vårens största liveauktion klubbas den 11 – 13 juni med en enastående uppställning verk av svenska och internationella mästare från alla tidsperioder och genrer. Redan nu kan Bukowskis presentera några av höjdpunkterna från den kommande liveauktionen Important Spring Sale.
Bland höjdpunkterna i auktionen finns Anders Zorns magnifika målning "Från Sandhamn”, 1906 och Carl Larssons betydande akvarell ”Målargården”, 1915 som bland annat var med på invigningsutställningen på Liljevalchs 1916. John Bauer finns representerad med akvarellen ”Han vilade icke ett ögonblick förrän han i skymningen nådde fram” ur "Tomtar och Troll".
Denna säsong presenteras mästerstycken såsom en unik ljuskrona av gelbgjutaren Carl Edberg, circa 1755, praktfulla hörnskåp av Gottlieb Iwersson med proveniens från Torups slott, samt Riksänkedrottning Hedvig Eleonoras skrivbord från Ulriksdal, tillverkat av hovschatullmakare Hindrich von Hachten 1691. Bland smycken finns sällsynta föremål som en tiara i silver och guld med gammal- och rosenslipade diamanter samt en collier i platina med briljantslipade diamanter från Harry Winston. Inom kategorin smycken och silver återfinns en stor samling objekt från W.A. Bolin, med proveniens från generationer inom familjen Bolin. Silveravdelningen inkluderar även en kaffekanna av Henrik Christoffer Klint dä, tillverkad i Stockholm 1770.
Bukowskis asiatiska avdelning presenterar fina kinesiska verk inklusive keramik, målningar och konsthantverk. Föremålen speglar skandinaviska samlingar från 1900-talet, med provenienser från prestigefyllda samlare som Dr Carl Kempe, Axel Lagrelius, Dag Malm, Klas E Böök, Paul R. Wedendal, och många fler.
Onlinekatalogen publiceras den 27 maj. Läs mer om utvalda höjdpunkter redan idag. Kontakta våra specialister för ytterligare information.
Slutinlämning till vårens liveauktion pågår. Bukowskis är det ledande auktionshuset för konst, antikviteter och design och står för 2023 års främsta resultat. Missa inte chansen att bli en del av vårens Important Spring Sale och sälj dina verk till marknadens högsta priser. Kontakta någon av Bukowskis specialister för värdering och rådgivning.
Onlinekatalogen publiceras 27 maj
Visning 5 – 10 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Liveauktion 11 – 13 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm
Att delta i liveauktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
Registrera dig med ett klick – Om du är onlinekund så behöver du bli godkänd för liveauktioner för att kunna delta i auktionen. Klicka här för att skicka in registreringsansökan eller kontakta validation@bukowskis.com. Om du är ny kund hos oss måste du skapa ett kundkonto först. Behöver du hjälp ber vi dig om att kontakta info@bukowskis.com.
Bekanta dig med köpvillkoren för liveauktioner här.