Bestickuppsättning 174 dlr, silver, i bestickskåp, "Musslan"/ "Snäck", finska stämplar, mestadels år 1922-74.

12 matgafflar, längd 18,5 cm
12 matknivar, 23 cm
12 matskedar, 20 cm
18 dessertskedar, 17 cm
6 förrättsgafflar, 17,5 cm
6 förrättsgafflar, 16,5 cm
12 förrättsknivar, 20,5 cm
18 mindre dessertskedar, av vilka 6 st av äldre modell, Helsingfors år 1862, längd 14, 5 cm
12 teskedar, 12,5 cm
12 kaffeskedar, 12,3 cm
8 sill- och serveringsgafflar, 11,5-13 cm
3 skedar, äldre modell, Åbo 1851-1852, längd 22,5 cm
12 smörgåsgafflar, 14,5 cm
12 smörgåsknivar, 17 cm
5 fruktknivar med silverblad, 16,5 cm
potatisgaffel, potatissked, strösked, tårtspade, 3 saltskedar, såsslev, 3 smör- och ostknivar, 2 syltskedar, serveringssked.
Totalvikt exkl. delar med stålblad ca 3820 g

Bestickskåp med fem utdragbara lådor. Bredd 84 cm, djup 46 cm, höjd 76 cm.

Graveringar. Förväntat bruksskick. Helhetsintrycket är gott. Skåpets skick gott.

Klubbat pris
2 602
29 611
2 762
Utropspris
2 000 EUR
Budhistorik (11 bud)
7
19 maj 15:47
2 602 EUR
5
19 maj 15:47
2 520 EUR
5
19 maj 10:17
2 500 EUR
6
19 maj 10:17
2 400 EUR
5
19 maj 10:14
2 300 EUR
6
19 maj 10:14
2 200 EUR
5
18 maj 7:25
1 650 EUR
15 maj 18:17
1 600 EUR
11 maj 11:02
1 200 EUR
11 maj 7:28
350 EUR
10 maj 16:24
300 EUR
Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Kundservice

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
+358-9-668 91 10

Kundservice