Allmoge på auktion just nu
Furu. Rikt profilerad nederdel med dekor av skurna rocailler. Handtag av smidesjärn med dekor av hjärtan. Höjd 186 cm, bredd 96 cm.
Slitage. Skador. Delvis murkna partier i nederdel.