Två ljuspunkter vardera. Stomme i mässing. Vita opaka glaskupor. Märkta "H.V". Bredd 30 cm, höjd 22 cm.
Slitage. Fläckar. Nagg. Ej funktionstestade.
http://www.matslinder.no/2016/10/02/hovik-verk-produktkatalog-fra-1965/