Fanerad med rosenträ och med inläggningar av ljusare träslag. Höj och sänkbar. Skinnklädd sits. Längd 50, bredd 35, höjd ca 47-56 cm.
Smärre slitage och lagningar. Ursprungligen med trissor, saknas.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.