Rund form med nedfälld glasskiva. Undertill två par dörrpar. Ena sidan med barinredning. Snurrbar. Diameter 73 cm. Höjd 57 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Smärre fanerskador. En nyckelhåls skylt saknas.