Cirkulär med driven dekor. Knopp med nefrit. Med inläggningar. Fyra inlagda plaketter i nefrit. Två hänklar i form av buddhistiska lejon. Total höjd med ställ ca 50 cm.
Slitage, bucklor, märken, repor, smärre lagningar.