Furu, rund skiva, tredelad fot, höjd ca 70 cm, diameter 80 cm.
Skador, slitage.
Sportstuga uppförd 1937.
Modellen sannolikt utförd efter Nordiska kompaniets ritningar under 1900-talets mitt.