Cylinderformad men svängd hals, dekor i underglasyrblått av antikviterer och dyrbara ting. Höjd vas 18,5 cm. Höjd med träställ och montering 40 cm.
Brättesspricka, kantlagning. Nagg. Borrad för el. Elfunktion ej garanterad.