Invändigt förgylld. I form av häst med släde i rokokostil. Längd 26, höjd 8 cm. Vikt 370 gram.
Smärre slitage.
Lars och Barbro Andersson, Katrineholm. Tillsammans drev de Axelssons Damkonfektion.