Mattor på auktion just nu
En ruta. Ljust terrakottafärgad botten med polykromt mönster av medaljong och hörnornament med pioner och bladrankor.
Något blekt. Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar och skador. Baksidan med spår av klister.