Dekor i underglasyrblått. Skålen med fortlöpande lotusscroll. Skålens diameter 17.5 cm. Assietternas diameter 14-15 cm.
Slitage. Mistor. Skålen med smärre nagg längs kanten. Ett antal assietter med smärre nagg. Några assietter med inristade tecken.