Yrjö Rosola, vas, modell 7003, Karhula-Iittala Glasbruk 1940-tal.
Slipad kristall, dekorationsbild av isberg och moln. Kant av silver SKOY Suomen Kultaseppä OY. Höjd 20,5 cm. Diameter 12 cm.
Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.