Utagawa Sadahide, färgträsnitt, diptyk, Japan 1800-talets mitt.
Minamoto no Yoritomos intåg i Tokyo. Två horisontala ôban: 35 x 24 cm.
Ursprungligen en triptyk. Beskurna i marginaler. Nålhål. Blekt/slitage. Ett blad ramat.