Stoppad sits klädd med gröntonat skinn, med dekorativ pärlspikning. Ben av bok. Diameter 51 cm. Höjd 44 cm.
Ställvis slitage. Märken samt repa i skinnet. Lagningar/bytta skruvar på benens fästen. Två ben något lösa.