Björn Wiinblad, skål, fajans, Danmark.
Målad dekor av kvinna i hatt omgiven av blomster och bladverk. Signerad Björn Wiinblad Danmark. Diameter 27,5, höjd 8,5 cm.
Smärre ytslitage. Glasyrmistor.