Carl Gustaf Hiort af Ornäs, fåtöljer ett par, "Mandariini", för Puunveisto Oy - Träsnideri Ab 1960-tal.
Roterande centralfot i ek. Fast stoppad klädsel med knappar. Bredd 75 cm. Höjd 75 cm.
Ställvis omfattande slitage på klädseln. Repor. Fläckar.