Hexagonal form. Dekor av figurscener i emaljfärger mot gul fond. Lockknopp i form av stående mandarin. Höjd 74 cm.
Nagg och glasyr/färgbortfall. Lockknoppen med lagning och retucher. Krackelyr. Glasyrmistor. Smärre fläckar.