Plateau på fyra tassfötter med bladanfanger, fasettslipat glas. Diameter inkl. fötter 43 cm, glasytan 33 cm. Kontrollmästarstämplad av Jakov Ljapunov.
Repor i glaset, glasets hållare under ramen förnyade.