Mahognyfanerat med intarsiadekor av blommor, avfasade kannelerade hörn, tandsnitt, raka nedåt avsmalnande ben. Invändigt hyllplan. Bredd 62, djup 37, höjd 80 cm. Nyckel finns.
Fanerskador och lagningar, fläckar, torrsprickor.