Fanérat med alm. Bordsskivan med rundade hörn, två lådor i sargen samt hurts med skåpdörr med bakomvarande lådor. Längd 142, bredd 68, höjd 75 cm.
Något slitage, fläckar och repor. Vissa fanérskador, samt retuscherad repa/hackmärke. Nyckel saknas.