Graverad och ciselerad dekor föreställande rocailler och två örnar. Höjd 7,7 cm, vikt ca 65 g.
Åldersrelaterat slitage. Bucklor i foten, ristade numror i botten.
Diplomaten Helge von Knorrings samling, därefter genom arv inom familjen.