Terrinfat och två stekfat, porslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong 1736-95 samt omkring 1800.
Oktagonala, dekor i underglasyrblått med motiv av landskap med figurer i landskap med byggnader, fenixfåglar i blommande trädgård, fjärilar och blommande trädgård. Mått 22,5 x 31, 23,5 x 32 samt 29 x 38 cm.
Slitage. Mindre fat med nagg i brättet.
Klubbat pris
4 220
369
389
Utropspris
5 000 SEK
Auktionen är avslutad. Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (4 bud)
5 maj 14:38
4 220 SEK
Detta bud har lagts av budgivare nr: 3
5 maj 14:38
4 020 SEK
Detta bud har lagts av budgivare nr: 2. Det här budet har lagts av budbetjänten på uppdrag av kunden.
Hur bokar jag transport?
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
När levereras varan?