"Från Utö"
Signerad Fanny Hjelm och daterad 1908. Duk uppklistrad på pannå 15 x 39 cm.
C.M. Holmquists konstsalong, Birger Jarlsgatan 1, Stockholm.
Fanny Hjelm var en svensk bildkonstnär född i Lindesberg. Hon studerade vid Slöjdskolan och vid Konstakademien i Stockholm. Hjelm är känd för sina miniatyrporträtt, bland annat föreställande kungafamiljen, samt blomsterstilleben och landskap i akvarell.