Runt bord fanerat med alrot. Tredelad fot. Märkt:JAC SIÖLIN KÖPING OCH KONGSOR No 1087, samt med Köpings hallstämpel. Diameter 88 cm, höjd 72 cm.
Något slitage och vissa fläckar. Torrsprickor. Fot med lagning och förstärckning.